Sommaren 2023 har väl inte varit den bästa ur hästperspektiv. Det mesta av sommaren regnade bort med översvämningar som följd. Oron att inte få in grovfoder. Halmen uteblev och spånpriserna har skjutit i höjden. Det är inte alltid kul ☹️
Som jag skrev sist har mina grabbar haft timeout sedan i maj. Jag kan inte direkt säga att den är avslutad och att hästarna är igång, men vi har sakta börjat att aktivera oss ett par dagar i veckan.
Grodan har haft en sväng med boxvila och smärtstillande. Hans hovar uppskattade inte den här blöta sommaren, och i synnerhet inte med kombinationen barfota. Han fick inflammation i sulorna och har nu återigen skor på alla fötterna.

Eddie hade ett par dagar med febertoppar på 40°, men var som vanligt sitt glada pigga jag. Blodprov togs och det kan tyda på anaplasma men det svaret har inte kommit ännu.
Någon träningsplan, mål eller annat för hösten och vintern finns inte. Än sålänge tar vi det lite som det kommer. Men varje gång jag gör något med mina grabbar så är det med det uppbyggande tänket. För tillfället så sker alla aktiviteter från marken. Jag tycker att det är ett bra sätt att få igång hästarna och du kan se hur de använder sina kroppar.
Lämna en kommentar